TO PRASKLO TO, grafická partitura

Koncertíček pro sólo osminové housle a komorní soubor vznikl jako hudební DA-DA-Dárek ke krásným 20. narozeninám Orchestru BERG. Zaznamenám je v grafické partituře.

Skladba vypráví o vzniku a prvním roce života Orchestru BERG, Léta Páně 2001.

Jedná se o koncertní produkci se scénickou akcí, jejíž součástí jsou i narozeninové rekvizity (frkačky, balónky, konfety, párty čepice, apod.).

Celou hudební akci by měla prostupovat nespoutaná bééérg energie, bééérg radost, bééérg svoboda a jadrná bééérg moudrozemitost.

Odložená pemiéra je plánovaná na měsíc březen 2021.

Sólo na osminové housle: Jana Kubánková, Orchestr Berg, dirigent: Peter Vrábel

Popis jednotlivých grafických listů:

1. PRENATÁL

Orchestr začíná samostatně hrát skladbu AIR (J.S. BACH), dle notového zápisu (aranže), opakuje napsanou smyčku až do konce prvního obrazu. Po chvíli přichází sólistka z levé strany, dirigent z pravé strany. Pomalým krokem do středu. Sólistka nafukuje balónek, dirigent si zapaluje doutník a posléze práskne doutníkem sólistkou nastavený balónek. Rána prasknutí balónku je signál pro začátek dalšího obrazu.  (Každý obraz by měl trvat minimálně 30 sec., maximálně 1 min.)

2. ZROZENÍ

Synchronně s prasknutím balónku zahraje soubor ve FF napsaný akord dle partitury. Každá nástrojová sekce má svou vlastní osnovu, v této osnově má každý nástroj sekce svůj daný tón a hraje podle zapsaných instrukcí.  Řádek plynule končí s nástupem sólových houslí (cca 15 s). Dechy ukončí akord profouknutím nástroje. Do sólových houslí začne hrát rytmus maracasu. Krátce poté v libovolném čase zahrají smyčce akord SLUNÍČKO (cca 5 s), krátce poté v libovolném čase zahrají dřeva akord MĚSÍČEK (cca 5 s). Klavír stále drží Cluster v pedálu a do toho zcela libovolným způsobem vyjádří obrázky kytiček a kaktusu. Celý obraz uzavírá KOBRA, která je vyjádřena kobřím gestem dirigenta a naboosterovaným akordem elektrické kytary.

3. OPOUŠTĚNÍ ULIT

Libovolným způsobem vyjádřete obrázky Ulit, opakujte v klidném a jemném charakteru, Cb., Pno, Vib., Perc. hrají předepsané v libovolném čase. Obraz ukončí signál KOBRA – gesto dirigenta a akord v el. kytaře. 

4. VIZE – Podpora, Inspirace, Dialog (Podobizna Václava Riedlbaucha, významného podporovatele orchestru) 

Tento obraz je striktně rytmicky vypsaný ve stylu tzv. swingové dvanáctky (12 taktů), která se celá opakuje 2x. Tempo určuje  zdvihem a kráčejícím basem po celou dobu kontrabas. Ostatní nástroje hrají dle předepsané 12-ti taktové periody, pouze fagot má jeden motiv, který hraje, kdy chce. Tamburina (alla hi-hat) hraje s kontrabasem (swing). Obraz ukončí signál KOBRA.

5. BERGÁČEK – KuTuLuLuLů oslava , 1. rok života

Dirigent odpinkne 3 nafouklé balónky do orchestru (orchestr si při hře pinká dál).

Obrázek odspoda: Velký buben určí na začátku rytmus a tempo, přidají se smyčce s glissandy, symbolizujícími houpacího koně. Obrázek koně volně interpretují sólové housle. Dále se přidají ostatní: žestě unisono vyjadřují úsměv, dřeva cigaretu a kouř, klavír vypsanou parafrázi Happy Birthday, zvony hrají libovolně tónový kryptogram BERG v čepici. Flexaton nos. Obě dechové sekce po odehrání svého modelu zvolají BÉÉÉRG KUTULULULŮ. Všichni opakují motivy (modely) až do signálu KOBRA.

 6. CONCERT–SPACE–EXPANZE, Odvržení dudlíku 

Do doznívajícího kobřího akordu el. kytary volně improvizuje sólistka dál. Svižně přichází percussionista před orchestr z boku a nad dirigenta a sólistku vystřelí konfety z kanónu. Orchestr ihned po výstřelu imituje padající třpytky (jemně, minimalisticky, s postupným decrescendem až do niente, prodlužují se pauzy mezi notami, až se zvuk vytratí). Celá skladba se uzavírá odpadnutím frkačky od úst sólistky (symbol odvržení dudlíku).

Dirigent má po celou dobu v ruce namísto taktovky doutník, který si zapálil na začátku skladby. Jeho role je spíše divadelní a pozorovací. On je vlastně obdarovaný, který si svůj dar na jevišti užívá. Nediruguje v pravém slova smyslu. Pohybem ruky s doutníkem může dle libosti čarovat v prostoru podle své nálady. Ukazuje pouze signály KOBRA – změny obrazů.   

Sólistka na osminové housle je ve své tvořivé hře zcela nezávislá na orchestru. Volně se inspiruje nabídnutým materiálem, ale zásadně a “po svém” svoji hru obohacuje improvizačním způsobem. Žádoucí jsou nejroztodivnější zvuky. Nepřetržitě hraje i přes signály KOBRA.  

 Obsazení: 

Fl, Ob, Cl, Fg / Tr, Cor, Poz / Vn, Vl, Vc, Cb / Piano, El. Guitar / Percussion (2): Gran casa, Vibraphone, Tamburino, Flexatone, Maracas, Sonagliera, Triangolo, Piatto con arco, Wind chimes

Příspěvek vytvořen 60

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek